طراحی لوگو، لوگو حرفه ای

لوگو یا آرم، هویت سازمان و برند ما می باشد که باید به بهترین شکل ممکن در میان رقبا بدرخشد. در کسب و کار سنتی و کسب و کار اینترنتی (دیجیتال) لوگو بیان گر نوع فعالیت و خدماتی است که ارائه می دهیم. طراحی لوگو بخشی از برند سازی می باشد که باید متمایز با سایر لوگوهای رقبا باشد به این معنا که منحصر به فرد باشد تا در ذهن مخاطب ماندگار شود. نکته قابل توجه ای که وجود دارد لوگو باید  برای مخاطبین قابل فهم باشد و تنها سلیقه کارفرما و طراح ملاک نمی باشد.

چه لوگویی برازنده شرکت یا برند ما می باشد؟

هر لوگو مفهوم و معنای خود را دارد که نشانگر نوع فعالیت کسب و کار / معرفی برند / معرفی محصول یا خدمات می باشد. برای اینکه بتوانیم لوگوی مرتبط با نوع فعالیت و همچنین برازنده شرکتمان باشد. برای درک بهتر توصیه می شود با انواع لوگو آشنا شویم.

انواع لوگو:

 • لوگو تایپ یا لوگو نوشته
 • لوگو تصویری
 • لوگو ترکیبی
  • لوگو تایپ به همره نام برند تجاری یا شخصی
  • لوگو ترکیب اشکال هندسی
  • لوگو تترکیب شخصیت و لوگو تایپ

هزینه یا قیمت طراحی لوگو

سؤالات خیلی از مشتریان در مشاوره این است که چقدر باید برای لوگو هزینه کنم؟

همین طور که به صورت مداوم تایید کردیم، لوگو هویت و چهره شما در کسب کار سنتی و اینترنتی می باشد. هر چقدر که طراح لوگو زمان بیشتری برای تفکر خلق لوگو بگذارد قیمت طراحی لوگو نیز افزایش پیدا می کند. عوامل دیگری بر تعرفه طراحی تاثیر می گذارد که عبارت است:

 • میزان تفکر و خلاقیت طراح 
 • تعداد اتود یا طرح های اولیه لوگو
 • طراحی لوگو با ثبت آن در ایران و جهان

فرآیند طراحی لوگو در شرکت وب سایت برتر

قبل از طراحی لوگو بهتر است اطلاعاتی را در اختیار طراح لوگو بگذاریم تا سرعت طراحی و همچنین نتیجه ای مطلوب داشته باشیم:

این اطلاعات عبارت اند از:

 • مخاطبین شما چه افرادی هستند؟ عموم هستند یا خاص؟ 
 • با توجه به نوع خدمات یا محصول، لوگو باید چه هویتی را به مخاطب نشان دهد؟
 • اگر رنگ سازمانی یا ایده ای داریم بهتر است در ابتدا با طراح لوگو مطرح کنیم تا طراح با ذهنیت و تصویری که در ذهن ما است آشنا شود.

بعد از اینکه نیاز کارفرما و اهداف مشخص شد طراح موظف است ایده هایی که در ذهن دارد را خلق کند. ممکن است طرح ها بسیار جذاب و مورد پسند باشد اما با آنچه که در ذهن دارید متفاوت باشد، نیاز است که مجدد خواسته های خود را با طراح مطرح کنید.

برای خلق یک لوگو ایده آل و عالی نیاز است که در طرح های اولیه مسیر را مشخص کنیم تا دچار سردرگمی نشویم. بر اساس تجربه افرادی که در سه طرح اولیه لوگو به نتیجه رسیدند زودتر توانستند به نتیجه مطلوب خود برسند. اشخاصی که تعداد درخواست بیشتری از طرح را داشتند، بیشتر سر در گم و حتی از مسیر اصلی هم خارج می شدند. حتی این اتفاقات هم رخ می داد که هم طراح و هم کارفرما دچار مشکلات و اختلاف نظر می شدند. 

نمونه طرح های اولیه خلق لوگو:

چگونه در طراحی لوگو برای کارفرما به نتیجه مطلوب و راضی کننده برسیم؟

دوباره بر میگردیم به خانه اول، نیاز کارفرما باید دقیق مورد بررسی قرار بگیرد و طراح موظف است نکات مربوط به طراحی و تجربیات خود را در اختیار کارفرما بگذارد. به این معنی که کارفرما نمی داند چه لوگویی با چه شکلی احتیاج دارد، چه شکلی از لوگو در ذهن خود دارد!

طراح موظف است که مجدد انواع لوگو را به کارفرما معرفی کند(لوگو تایپ یا لوگو نوشته، لوگو تصویری، لوگو ترکیبی). طراح باید با کارفرما نکات مربوطه رو مورد بررسی قرار بدهند تا به نقطه اشتراک برسند و کار را جلو ببرند.