ویروس کشی و امنیت وبسایت

رعایت نکردن امنیت در کد نویسی و استفاده از کد های آماده در قالب، افزونه سایت و دیگر مواردی که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت،موجب می شود که مشکلات جدی برای سایت به وجود آید.

از جمله این مشکلات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وقتی سایت رو باز می کنیم وارد یک سایت غیر مرتبط می شویم.
 2. در سایت اطلاعات غیر مرتبط مشاهده می شود.
 3. در موتور جستجوگر گوگل قابل مشاهده نیستیم.
 4. سایت دیر باز می شود یا گاهی اوقات باز نمی شود.
 5. در صفحه نتایج گوگل عنوان سایت به زبان های دیگر یا نا مفهوم نمایش داده میشود.
 6. دریافت ایمیل، نظرهای اسپم و تبلیغات.
 7. پاپ آپ های نامربوط و ناخواسته.
 8. ایجاد فایل های ناشناس بر روی هاست.
 9. نمایش عنوان سایت به زبان نامفهموم و یا خارجی در نتایج سرچ گوگل
پشتیبانی وبسایت

مهم ترین اقداماتی موجب ویروسی شدن سایت میشود؟

استفاده از نسخه غیر رسمی قالب ها و افزونه ها

یکی از مهمترین مواردی که می توان به آن اشاره کرد، استفاده از قالب ها و افزونه ها نال شده و یا نسخه های غیر رسمی و نامعتبر آن هاست. اما چرا استفاده از این قالب ها و افزونه ها سایتمان را به خطر می اندازد؟

تاثیر در سئو

در ابتدا، این نوع از قالب ها و افزونه ها باعث از بین رفتن تمام زحمات شما در جهت سئو سایت می شوند. در یک کلام، سئو سایت را نابود می کنند. نسخه های نامعتبر باعث ایجاد لینک های اسپم و یا هرزنامه در سایت شما می شوند که کاربران را به مسیرهای نامربوط هدایت می کنند. این امکان وجود دارد که شما هیچوقت این کدهای مخرب مخفی را پیدا نکنید، اما موتورهای جستجوگر متوجه این کدها می شوند و با توجه به الگوریتم های خود، سایت شما را جریمه کرده و رتبه ی سئو سایت شما را کاهش می دهند. حتی ممکن است سایت شما را از صفحه نتایج جستجو حذف کنند.

امنیت وبسایت

یکی از مهم ترین مواردی که همیشه باید در نظر داشته باشیم، تامین امنیت وبسایتمان است. چه اتفاقی می افتد اگر سایت برای چند دقیقه از دسترس خارج شود و دسترسی کاربران به آن مختل شود؟ و یا به دلیل وجود بد افزار ها و کد های مخرب اطلاعات کاربران و صاحبین سایت به خطر بیافتد.

قالب ها و افزونه های نال شده این مشکلات را برای وبسایت های وردپرسی به وجود می آورند و امنیت اطلاعات وبسایت را به خطر می اندازند. حتی ممکن است این اطلاعات به صورت پنهانی توسط این بدافزار ها به سرقت بروند و هیچ نمود ظاهری نداشته باشد و شما هیچوقت متوجه این اتفاق نشوید چون تغییری در روند کار وبسایت مشاهده نمی کنید.

عدم دسترسی به نسخه های به روز و پشتیبانی

همانطور که می دانید تمام قالب ها و افزونه های وردپرسی هر چند وقت یکبار نسخه جدید با قابلیت های جدید (و حتی رابط کاربری متفاوت و به روز) ارائه می کنند. با استفاده از نسخه نال شده شما اجازه دسترسی و نصب نسخه های جدید و به روز را ندارید. و استفاده نکردن از نسخه های به روز برای شما مشکل ساز خواهد شد. (هر نسخه از قالب و افزونه ای که استفاده می کنید باید با نسخه وردپرس شما همخوانی داشته باشد، در غیر این صورت امکان اجرای آن بر روی وردپرس را نخواهید داشت.)

همچنین شما نمی توانید اگر زمانی در استفاده از آن قالب یا افزونه به مشکلی برخوردید از امکاناتی مانند پشتیبانی شرکت سازنده برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

به روز نبودن نسخه وردپرس

اهمیت به روزرسانی وردپرس

به روزرسانی همیشگی وردپرس یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین اقدامات برای جلوگیری از ویروسی شدن وبسایت و تأمین امنیت آن است که باید به طور مداوم در دستور کار قرار بگیرد.

وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا (CMS) است و به همین دلیل به طور مداوم توسط توسعه دهندگان مورد بازبینی و بررسی قرار می گیرد تا همیشه ایمن و به بهترین شکل ممکن با وبسایت های مختلف سازگار باشد.

به روزرسانی خودکار وردپرس

شما با فعال کردن به روزرسانی خودکار وردپرس می توانید همیشه به آخرین نسخه آن و بهبودهای امنیتی دسترسی داشته باشید. با این کار می توانید خطرات حمله هکرها، بدافزارها و ربات ها را به وبسایت خود به حداقل برسانید و اطلاعات کاربران سایت را ایمن نگه دارید.

به روزرسانی قالب ها و افزونه ها

علاوه بر وردپرس، قالب ها و افزونه هایی که از آن ها استفاده می کنید نیز باید به طور مداوم به روزرسانی شوند. با این کار علاوه بر اینکه از بروز خطاهای احتمالی در فضای پیشخوان و وبسایت جلوگیری می کنید، باعث بهبود عملکرد و هماهنگی بخش های مختلف وبسایتتان می شوید.

هاستینگ

اهمیت هاستینگ در امنیت

شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات هاست، یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در تأمین امنیت و محافظت از اطلاعات وب‌سایت بر عهده دارند. آنها باید به‌طور مستمر و مداوم سرورها را رصد کنند و تمام فعالیت‌های مشکوک و ناامن را تحت نظر داشته باشند.

تمامی شرکت‌های هاستینگ معتبر برای تأمین امنیت اطلاعات کاربران، از ابزارهای قوی برای مقابله با حملات DDoS استفاده می‌کنند و بروزترین تکنولوژی‌های فایروال و SSL را به کار می‌گیرند. همچنین با بکاپ‌گیری روزانه اطلاعات شما را محفوظ نگه می‌دارند.

به همین دلیل، انتخاب یک شرکت هاستینگ معتبر از مهم‌ترین اقدامات اولیه‌ای است که باید حتماً قبل از خرید سرویس هاست و میزبانی آن را در نظر داشته باشید.

معیار های انتخاب یک هاستینگ معتبر :

 1. سابقه و تجربه آن شرکت در ارائه خدمات 
 2. کیفیت و زیرساخت قدرتمند برای میزبانی وبسایت
 3. تامین امنیت هست 
 4. پشتیبانی 24ساعته

تا اینجای کار، مهم ترین عواملی که موجب آلودگی سایت به ویروس و بد افزار و دسترسی هکرها به وبسایت می شوند را بررسی کردیم. حال می خواهیم ببینیم چه اقداماتی می توان انجام داد تا وبسایتمان را تا حد قابل قبولی از هر نظر ایمن نگه داریم.

اقدامات لازم برای تامین امنیت وبسایت از جانب کاربر

1. به روز نگه داشتن نسخه وردپرس

وردپرس به طور منظم به روزرسانی های امنیتی جدید منتشر می کند که ضعف های امنیتی آن را از بین می برد. بنابراین، مهم است که نسخه وردپرس خود را همیشه به روز نگه دارید تا از جدیدترین اقدامات امنیتی آن بهره مند شوید.

2. استفاده از افزونه های امنیتی

افزونه های امنیتی می توانند از سایت شما در مقابل حملات امنیتی و بد افزارها محافظت کنند. اما به یاد داشته باشید که این افزونه ها نیز باید معتبر باشند و از نسخه های نال شده یا غیرمعتبر استفاده نکنید.

3. استفاده از رمز عبور قوی

رمز عبور شما باید حداقل 12 کاراکتر داشته باشد و شامل اعداد، حروف بزرگ و کوچک انگلیسی و نمادها (مانند ؟ !%. @ # _ – ) باشد. وردپرس در هنگام ایجاد حساب کاربری در پیشخوان، پیشنهاداتی برای انتخاب یک رمز عبور قوی ارائه می دهد که می توانید از آن استفاده کنید.

4. فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای (2FA) یک لایه امنیتی اضافی برای محافظت از حساب کاربری شما فراهم می کند. با فعال کردن این قابلیت، علاوه بر نام کاربری و رمز عبور، باید یک کد امنیتی یکبار مصرف را نیز وارد کنید تا به پیشخوان سایت خود دسترسی داشته باشید.

5. استفاده از فایروال

فایروال به شما کمک می کند تا از ورود ترافیک ناخواسته به وبسایتتان جلوگیری کنید. فایروال می تواند به صورت نرم افزاری یا سخت افزاری باشد.

6. تهیه نسخه پشتیبان

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات وبسایتتان بسیار مهم است. در صورت بروز هر گونه مشکل، می توانید با بازیابی نسخه پشتیبان، اطلاعات خود را بازگردانید. برای تهیه نسخه پشتیبان می توانید از افزونه های معتبر استفاده کنید.

7. رمزگذاری داده های مهم

رمزگذاری داده های مهم می تواند به محافظت از اطلاعات حساس شما مانند اطلاعات کاربری و سایر اطلاعات مهم کمک کند. برای رمزگذاری داده ها می توانید از افزونه های معتبر استفاده کنید.

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، برخی از اقدامات برای امنیت وبسایت وجود دارند که لازم است از جانب کاربران رعایت و انجام شوند. از سوی دیگر، انجام برخی از این اقدامات نیز به عهده شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی است. در نهایت، با انجام این اقدامات می‌توان تا حد قابل قبولی امنیت اطلاعات سایت و کاربران را تامین کرد.

با این حال، علیرغم تلاش‌های هر دو گروه، باز هم امکان ویروسی شدن سایت و به خطر افتادن اطلاعات به صفر نمی‌رسد. همانطور که پروتکل‌های امنیتی و روش‌های ایمن نگه داشتن اطلاعات در فضای مجازی روز به روز در حال پیشرفت و به روز رسانی هستند، از طرف مقابل نیز بد افزارها، هکرها و ویروس‌ها به روش‌های جدید برای حمله به وبسایت‌ها و ایجاد مشکلات ساختاری و امنیتی دست پیدا می‌کنند و خواهند کرد. به طور کلی، این دو گروه دائماً در حال رقابت با یکدیگر هستند.

چه اقدامی در زمان ویروسی شدن سایت میتوان انجام داد؟

زمانی که تمام اقدامات ذکر شده را انجام دادیم اما در نهایت باز هم به مشکل برخوردیم، چه اقدامی می‌توان انجام داد؟ در این مرحله،نیاز است تا فایل های معیوب و ویورسی را شناسایی کرده و آنها را پاکسازی کنید.

اگر نتوانستید از پس پاکسازی ویروس‌ها و بدافزارها بر بیایید، به یک پشتیبان سایت نیاز پیدا خواهید کرد.

پشتیبان سایت وردپرس تمامی داده‌ها و اطلاعات موجود در هاست را مورد بررسی قرار داده و پس از شناسایی داده‌های معیوب و ویروسی، اقدامات لازم جهت رفع مشکل را در دستور کار قرار می‌دهد. تیم وبسایت برتر در پکیج پشتیبانی وبسایت خود،که میتوانید از طریق این لینک خدمات پشتیبانی وبسایت وردپرسی وبسایت برتر را مشاهده نمایید، خدمات ویروس‌کشی و امنیت سایت را نیز ارائه می‌دهد که می‌توانید در هنگام بروز این مشکل، رفع آن را به تیم پشتیبانی بسپارید.

کارشناسان حرفه‌ای و با تجربه وبسایت برتر این مشکل را برای شما برطرف کرده و امنیت اطلاعات وبسایتتان را به شما بازمی‌گردانند.