طراحی سربرگ

سربرگ از اقلام ست اداری می باشد که برای مکاتبات درون و بیرون سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد. سربرگ اداری از اقلام های تبلیغاتی مؤثر است که بصورت نامملوس می توان بازار یابی نمود. از دیگر اقلامی که برای سربرگ می توان استفاده نمود استفاده از پاکت نامه و فولدر تبلیغاتی می باشد که می توان مکاتبات را حرفه ای تر انجام داد.

اهمیت سربرگ در مکاتبات اداری

سربرگ بخشی از معرفی برند ما را بر عهده دارد و باید نکاتی را رعایت نمود که حرفه ای بودن شرکت و سازمان ما را مشخص کند. 

چند توصیه در هنگام طراحی سربرگ

  • استفاده از رنگ و هارمونی سازمانی
  • استفاده از لوگو
  • درج کامل اطلاعات تماس
  • درج شماره پیوست و تاریخ
  • فونت مناسب(اندازه فونت، نوع قلم، خوانایی)

طراحی سربرگ اداری

برای طراحی سربرگ اداری باید نوع مکاتبات خود را مشخص کنید. میزان فضای استفاده از کاغذ چقدر است؟ چه کاغذی برای مکاتبات مورد نیاز است؟ (A4,A5,A6). برخی از شرکت های نوپا برای اینکه ست اداری کاملی را داشته باشند از کلیه سایزها سفارش می دهند بدون آنکه به آنها نیاز داشته باشند و بعد از آن سفارش های خود را به عنوان کاغذ باطله مورد استفاده قرار می دهند. بهتر است قبل از طراحی و چاپ سربرگ ابتدا نیاز خود را مشخص کنید و سپس سفارش دهید تا از باطله کاغذ جلوگیری شده و همچنین در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

طراحی سربرگ حرفه ای برای سازمان ها

در طراحی حرفه ای سربرگ نه تنها طراحی سربرگ متفاوت و خلاق است بلکه چاپ سربرگ به صورت اختصاصی انجام می شود. طراحی اختصاصی برای شرکت ها با توجه به نوع خدمات/ محصول / برند ایده پردازی و اجرا می شود.

طراحی و چاپ سربرگ

بعد از طراحی و تایید طرح می توانید، خدمات چاپی هم به این مجموعه بسپارید تا در کمترین زمان چاپ و ارسال شود.

نمونه طراحی سربرگ:

 

 

سربرگ:

سربرگ ها یکی از اقلام اداری و جزو ست اداری هستند که برای هر کسب و کاری داشتن آن الزامیست. سربرگ ها برگه های A4  و A5  هستند که می توان به وسیله آن ها مکاتبات اداری را صورت بخشید. شما می توانید با استفاده از یک سربرگ اختصاصی برای خود اعتبار شرکت خود را افزایش داده و نشان دهید که برای کسب و کار خود زمان و هزینه بسیاری می گذارید. بهتر است سبک طراحی سربرگی که قرار است برای شما طراحی شود همانند دیگر اقلام اداری شما باشد تا هماهنگی سازمانی افزایش پیدا کند.

سربرگ ها لوگو، آدرس، شماره همراه و رنگ سازمانی شما را به نمایش می گذارند و به برند سازی شما کمک می کنند. بنابراین هر کس که سربرگ های ما را مشاهده کند متوجه می شود که اطلاعات اساسی شرکت ما چیست و چگونه می تواند به ما دسترسی داشته باشد.

سربرگ ها به کسب و کار ما ظاهری حرفه ای تر و رسمی تر داده و باعث می شوند که مشتریان بیش تر به ما اعتماد کنند. برای مثال فرض کنید می خواهید با شخصی قرارداد ببندید. برای اینکه نشان دهید در کار خود ماهر هستید و وقت و هزینه بسیاری می گذارید قرارداد رسمی خود را روی یک کاغذ معمولی نخواهید نوشت. بلکه آن را روی کاغذی که به طور کاملا اختصاصی فقط برای کسب و کار شما طراحی شده است تایپ خواهید کرد. بله. بسیاری از کسب و کار های نوپا یا قدیمی از سربرگ های خود برای قرار دادهایشان استفاده می کنند.

طراحی سربرگ بهتر است به چه صورت باشد؟

برای اینکه بتوانید طراحی مناسبی برای سربرگ خود داشته باشید باید به این موضوع توجه کنید که کاربرد سربرگ اهمیت بالاتری نسبت به مسائل دیگر دارد. در طراحی سربرگ ها باید به این نکته توجه کنید که حتما رنگ سازمانی شما در آن ها استفاده شود. در غیر این صورت شاید برند سازی و هماهنگی سازمانی کمرنگ تر شود. نکته دیگری که باید در طراحی سربرگ به آن توجه کنید در ذکر اطلاعات نهفته است. سربرگ ها وسیله ای هستند که به وسیله آن ها می توانید دیگران را به خود متصل کنید. با ذکر تمامی اطلاعات حیاتی کسب و کارتان مانند آدرس، شماره همراه یا ثابت، لوگو، نام شرکت و ... می توانید زنجیری نامرئی بین خود و مشتریانتان بسازید.

چرا به سربرگ نیاز داریم؟

ممکن است بسیاری از کارفرمایان از خود بپرسند چرا به سربرگ نیاز دارند در حالی که می توانند به راحتی با یک کاغذ ساده به اهداف خود برسند. در ادامه به دلایلی که باید سربرگی برای کسب و کار خود در نظر بگیرید اشاره خواهیم کرد.

دیدگاه بهتر مخاطبین نسبت به کسب و کار شما:

زمانی که شما سربرگ های طراحی شده خود را پیش چشمان مشتریان و مخاطبان خود قرار می دهید آن ها از اینکه با شما کار می کنند بسیار خشنود می شوند. چرا که با کسب و کاری مواجه هستند که به کوچک ترین مسائل توجه بسیاری نشان داده و تمام تلاش خود را می کند تا به بهترین شکل خدمات ارزنده ای به مشتریان دهد. این بدین معنی است که مشتریان با همین کارهای کوچک متوجه می شوند که شما همان شرکتی هستید که می توانید مشکلات آن ها را به بهترین نحو حل کنید . با طراحی یک سربرگ اختصاصی می توانید اعتبار بسیار بالایی در کنار مشتریان خود کسب کنید. حتی می توانید یک مشتری بالقوه را به مشتری ثابت خود تبدیل کنید.

با ارسال آن ها به خارج از سازمان شناخته می شوید:

مهم نیست به چه شرکتی نامه هایی که در سربرگ نوشته شده را ارسال می کنید. با ارسال سربرگ اختصاصی خود در کسری از ثانیه شناخته می شوید. این کار نشان دهنده این است که شما آداب اداری را به درستی به جا می آورید. اینجاست که برند سازی شکل می گیرد. هم چنین با استفاده از سربرگ می توانیم کاری کنیم بقیه شرکت ها پیام ما را جدی تر تلقی کنند. دو شرکت را تصور کنید که یک پیام را روی کاغذ نوشته اند. یکی از این شرکت ها این پیام را در یک کاغذ سفید معمولی و دیگری روی سربرگی که به صورت اختصاصی برای او طراحی شده است نوشته است. مطمئنا پیام شرکتی که در سربرگ اختصاصی خود نامه های خود را می نویسد و لوگو و اطلاعات تماس او روی آن درج شده است می تواند جدی تر تلقی شود.

نظم دهی به مکاتبات اداری:

زمانی که شما تمامی مکاتبات اداری خود را روی سربرگ به ثبت می رسانید طبیعی است که شرکتتان از نظم بیش تری برخوردار خواهد بود. یکی از دلایل بسیار مهمی که از سربرگ ها استفاده می شود ایجاد اعتبار به پیام هاییست که در آن ها نوشته می شود. در نتیجه باید مراقب باشید سربرگ هایتان دست چه کسانی است و چه کسانی به آن ها دسترسی دارند. چرا که اگر سربرگ های شما دست افرادی غیر از کارمندان شما بیفتد ممکن است اعتبار شما خدشه دار شود.

در سربرگ های خود چه اطلاعاتی باید قرار دهیم؟

لوگو:

مهم ترین و اولین هویت بصری لوگوی شرکت است. یکی از ملزومات اصلی سربرگ های اختصاصی لوگوی شرکت هاست و اگر لوگوی ما روی سربرگ حک نشود در نتیجه این سربرگ دیگر هیچ پیوندی با شرکت ما نخواهد داشت. لوگو کسب و کار ما را به صورت بصری بیان می کند و مشتریان و مخاطبان ما را بر اساس لوگویمان می شناسند. اگر برند سازی به درستی شکل گرفته باشد هرجایی که لوگوی ما به تنهایی دیده شود نا خودآگاه ما در ذهن مشتریان نمایان خواهیم شد. در نتیجه برای اینکه برند سازی برای کسب وکار شکل بگیرد هرگز فراموش نکنید که لوگویتان را روی سربرگ خود به چاپ برسانید.

آدرس و شماره تماس:

سربرگ های اداری تمام تلاش خود را کرده اند در کنار اینکه اجازه می دهند نامه های اداری روی آن ها تایپ و نوشته شوند، به عنوان یک کارت ویزیت نیز عمل کنند.  زمانی می توان از یک سربرگ نهایت استفاده را کرد که تمامی اطلاعات مهم و حیاتی کسب وکار ما روی آن نوشته شده باشند.

رنگ سازمانی:

یکی از موارد مهمی که در برند سازی اتفاق می افتد انتخاب رنگ سازمانی است. شما در میان رنگ های بسیاری که در این جهان وجود دارند می توانید رنگی را برای کسب وکار خود انتخاب کرده و از این طریق به روش بسیار راحت تری در یاد مشتریان خود بمانید. یکی از مزایایی که انتخاب رنگ سازمانی دارد این است که هماهنگی بین سازمانی را به شدت افزایش خواهد داد. ما به جای اینکه از رنگ های مختلف برای ساخت ست اداری خود بهره ببریم و بین این همه رنگ در دنیا سردرگم شویم با انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ سازمانی هماهنگی را در محیط کار خود افزایش خواهیم داد. بنابراین در ساخت ست اداری سعی کنیم از رنگ سازمانی خود بهره مند شویم. البته این فقط رنگ نیست که می تواند هماهنگی بین سازمانی ما را زیاد کند بلکه اشکال هندسی خاصی که از لوگویمان الگو برداری شده است نیز می تواند به عنوان یک طرح سازمانی انتخاب شده و مورد استفاده قرار گیرند.

چاپ سربرگ ها به چه صورت است؟

برخی از شرکت ها مکاتبات اداری بسیار زیادی دارند و به سربرگ های بسیاری نیاز دارند. برای این شرکت ها پیشنهاد می کنیم که سربرگ های خود را به صورت افست در تیراژ بالا چاپ کنند. یکی از مزیت هایی که چاپ افست دارد این است که هزینه های شما را بسیار کاهش خواهند داد. هم چنین کیفیت چاپ بسیار بالایی دارند.

اما از سویی دیگر شرکت هایی هستند که از سربرگ های خود استفاده زیادی نمی کنند. شاید آن ها در سال به صد عدد سربرگ نیاز داشته باشند. اگر چنین است می توانید از چاپ دیجیتال بهره مند شوید. هزینه چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست بسیار بالاتر است اما می تواند نیاز های شرکتی شما را برطرف سازد. این موضوع را در نظر داشته باشید که چاپ دیجیتال کیفیت پایین تری نسبت به چاپ افست دارند.

سربرگ

یکی از اقلام اداری که در سازمان برای نوشتن نامه های رسمی یا مکاتبات اداری استفاده می شود سربرگ می باشد سربرگ ها توسط شرکت های تبلیغاتی توسط گرافیست طراحی می شود اگر بخواهیم سربرگ را تعریف کنیم سربرگ ابزاری است که بر روی آن تمام اطلاعات مربوط به سازمان مانند نام سازمان،زمینه فعالیت، لوگو، شماره تماس، آدرس و... بر روی آن درج می شود در واقع از سربرگ بیشتر در مواردی مانند نوشتن نامه های اداری،صدور پیش فاکتور، نوشتن  قرارداد، یادداشت های اداری استفاده می شود  سربرگ ها را می توان در سایز های مختلفی طراحی کرد در ادامه با اصول طراحی سربرگ آشنا خواهید شد.

اجزای تشکیل دهنده سربرگ

به طور کلی از سه قسمت هدر، فوتر و محتوا تشکیل شده است هدر همان طور که از نامش مشخص می باشد در بالای صفحه قرار گرفته شده است قسمت فوتر نیز در پایین صفحه قرار گرفته شده است و محتوا نیز در وسط برگه قرار گرفته شده است اگر بخواهید که یک سربرگ طراحی کنید نیاز است که موقعیت درج اطلاعات را مشخص کنید به عنوان مثال اطلاعاتی مانند نام سازمان، لوگو، زمینه فعالیت، تاریخ و شماره پیوست در بالای صفحه در قست هدر صفحه درج می شود ولی اطلاعاتی مانند شماره تماس، آدرس در قسمت فوتر صفحه درج می شود در بخش میانی که برای محتوا در نظر گرفته شده است از آن به عنوان نوشتن متن بر روی کاغذ استفاده می شود سربرگ های که طراحی می شود می توانید یک نسخه چاپ شده از آن را داشته باشید یا اینکه می توانید فایل طراحی شده آن را از طراح بگیرید یا اینکه فایل ورد آن را تحویل بگیرید تا هر زمانی که خواستید محتوا را داخل ورد تایپ کنید سپس پرینت بگیرید.

مزایای استفاده از سربرگ

استفاده از سربرگ مزایایی را برای ما فراهم می کند که دراین بخش با مزایای سربرگ ها آشنا خواهید شد اولین مزیتی که سربرگ ها برای شما فراهم می کند شناسایی سازمان می باشد به دلیل درج اطلاعات سازمان داخل سربرگ باعث می شود که مشتری در هر زمانی بتواند به اطلاعات سازمان دسترسی دارد در واقع درج اطلاعات داخل سربرگ مشتریان بالفعل را به مشتریان بالقوه تبدیل می  کند. یکی از نکاتی که حتما باید در زمان طراحی سربرگ به آن توجه  داشته باشیم جلوه بصری می باشد سربرگی توسط گرافیست طراحی می باشد باید در زمانی که از المان های طراحی مانند فونت، رنگ، تصاویری که استفاده می شود که استفاده مناسب از این نوع المان ها می تواند تاثیر به سزایی را در جذب مشتری داشته باشد به عنوان مثال در زمان استفاده از فونت باید از اندازه وفونت مناسب استفاده کرد تا به راحتی مخاطب بتواند آن را بخواند و همیچنین باید در زمان استفاده از رنگ ها باید رنگ ها بر اساس رنگ های سازمانی انتخاب شود درواقع باید به یکی از ویژگی های بارز سازمان اشاره کند در واقع استفاده درست از المان های طراحی می تواند تاثیربه سزایی را درجذب مشتری داشته باشد.یکی دیگر از مزایایی که سربرگ برای ما فراهم می کند برقراری امنیت می باشد به دلیل اینکه متن نامه یا محتوایی که داخل سربرگ قرار می گیرد پرینت شده یا به صورت دستی نوشته  شده است و اطلاعات سازمان داخل سربرگ نشان داده شده است به همین دلیل نمی تواند مورد استفاده افراد سود جو قرار بگیرد. زمانی که از سربرگ به عنوان نوشتن متن نامه استفاده می شود و ارسال به مشتری یا به سازمان دیگر نشان دهنده احترام به طرف مقابل می باشد .

معایب سربرگ ها

در بخش پیشین با مزیت های سربرگ ها آشنا شدیم ممکن است که از خود بپرسید آیا سربرگ ها معایبی دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خوشبختانه معایب سربرگ ها بسیار کم می باشد تنها یک مورد می باشد سربرگ ها زمانی که طراحی می شوند و داخل کاغذ ها قرار داده می شود تنها در یک طرف کاغذ قابلیت استفاده را دارد نمی توان از دو طرف کاغذ استفاده کرد در واقع به دلیل اینکه سربرگ ها کاغذهای یک طرفه هستند و نمی توان از فضای پشت کاغذ استفاده کرد به عنوان معایب سربرگ ها به شمار می رود.

اندازه سربرگ

تا الان با سربرگ آشنا شدیم ولی حال می خواهیم بدانیم اگر قصد طراحی سربرگ را داشته باشیم نیاز است که از چه اندازه ای استفاده کنیم کدام سایز بیشترین کاربرد را به همراه دارد برای اینکه بتوانیم یک سربرگ طراحی کنیم نیاز است که در ابتدا بدانیم این سربرگ باید در چه سایزی برای مشتریان طراحی شود به طور کلی برای سربرگ را می توان در اندازه های A4,A5,A6 طراحی می شود در واقع زمانی که مشتری سفارش سربرگ می دهد این سربرگی که برای مشتری طراحی می شود یکی در ابعاد A4 و دیگری در ابعاد A5 طراحی می شود و به مشتری تحویل داده شود بر اساس نیاز مشتری باید سربرگ ها طراحی شوند.

سربرگ ها توسط چه نوع نرم افزاری پیاده سازی می شوند؟

زمانی قصد دارید برای سازمان خود یک سربرگی را طراحی کنید تا از آن برای نوشتن نامه های اداری استفاده شود لازم است که بدانیم باید این سربرگ هایی که طراحی می شود توسط چه نوع نرم افزاری باید پیاده سازی شوند برای اینکه به مرحله پیاده سازی برسیم باید قبل از اینکه طرح را بر روی سیستم پیاده سازی کنیم نیاز است که در مرحله اول ایده پردازی کنیم برای ایده پردازی می توانیم نمونه کارهای طراحان دیگر را مشاهده کنیم و از آن ها ایده بگیریم نه اینکه همان طرح را دوباره تکرار کنیم بعد از اینکه در مورد طراحی که می خواهیم انجام دهیم ایده پردازی کردیم آن ایده را در ابتدا بر روی کاغذ پیاده سازی کنیم سپس بر روی سیستم آن را پیاده سازی کنیم جهت پیاده سازی بر روی سیستم نیاز است که در ابتدا آن نرم افزار مورد نظر را بر روی سیستم نصب کرده داشته باشیم از نرم افزار هایی مانند Adobe Illustrator ، Adobe Acrobat ، Adobe Photoshop برای پیاده سازی طرح بر روی سیستم استفاده می شود.

اصول طراحی سربرگ

برای اینکه بتوانیم یک سربرگ طراحی کنیم نیاز است که درابتدا مراحلی را طی کنیم در اولین مرحله از طراحی  ایده پردازی می باشد همان طور که در بخش های پیشین به این مورد اشاره شد برای ایده پردازی می توانید نمونه کار های طراحان گرافیک را مشاهده کنید پس از اینکه نمونه کارهای آنها را مشاهده کردید ایده هایی که ذهنتان آمد آن ها را بر روی یک برگه کاغذ پیاده سازی کنید. مرحله دوم از طراحی سربرگ پیاده سازی بر روی سیستم می باشد برای پیاده سازی بر روی سیستم نیاز است که با استفاده از نرم افزار های گرافیکی که در بخش پیشین توضیح داده شد آن طرح را پیاده سازی کنیم.مرحله سوم از طراحی سربرگ درج محتوا می باشد همان طور که قبلا توضیح  داده  شد برای طراحی سربرگ نیاز است که  اطلاعاتی مانند نام سازمان،شماره تماس، آدرس، تاریخ، شماره پیوست و... بر روی آن قرار داده شود نکته ای که باید درزمان طراحی سربرگ به آن توجه داشته باشیم این است که باید طراحی  به گونه ای انجام شود که مخاطب به محتوای درونی سربرگ توجه نداشته باشد باید تنها به طراحی که در سربرگ توسط طراح انجام شده توجه شود درزمان درج اطلاعات باید لوگو ونام سازمان در جایی قرار داده شود بر روی سربرگ که به راحتی قابل رویت باشد و مورد توجه مخاطب قرار داده شود.نکته ای مهم در طراحی سربرگ توجه به جلوه های بصری است که با اهیمت دادن به این موضوع می توان مشتریان بیشتری را  جذب کرد و فروش بیشتری را برای سازمان فراهم کند.

چاپ سربرگ

به طور کلی برای اینکه بتوانیم سربرگ را چاپ کنیم به صورت  کلی دو نوع چاپ افست و دیجیتال داریم چاپ افست برای تعداد تیراژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که چاپ دیجیتال در تعداد تیراژهای پایین مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت چاپ هر دو نوع چاپ بسیار عالی می باشد هزینه پایینی دارند ولی معایبی نیز به همراه دارد یکی از معایب چاپ های افست این است که هزینه چاپ برای  تعداد تیراژ های پایین مقرون به صرفه نمی باشد و هزینه چاپ برای تعداد تیراژهای بالا مقرون به صرفه نمی باشد.

نتیجه گیری

یکی از ابزار های ضروری هر سازمان که برای ارسال مکاتبات اداری استفاده می شود سربرگ است در صورتی که کسب و کار خود را به تازگی راه اندازی کردید یا سربرگی برای سازمان خود ندارید مجموعه طرح ثمین درزمینه طراحی سربرگ فعالیت می کند جهت سفارش سربرگ و کسب اطلاعات بیشتری با شماره 09217153044 تماس حاصل فرمایید.