طراحی لوگو، لوگو حرفه ای

لوگو یا آرم، هویت سازمان و برند ما می باشد که باید به بهترین شکل ممکن در میان رقبا بدرخشد. در کسب و کار سنتی و کسب و کار اینترنتی (دیجیتال) لوگو بیان گر نوع فعالیت و خدماتی است که ارائه می دهیم. طراحی لوگو بخشی از برند سازی می باشد که باید متمایز با سایر لوگوهای رقبا باشد به این معنا که منحصر به فرد باشد تا در ذهن مخاطب ماندگار شود. نکته قابل توجه ای که وجود دارد لوگو باید  برای مخاطبین قابل فهم باشد و تنها سلیقه کارفرما و طراح ملاک نمی باشد.

چه لوگویی برازنده شرکت یا برند ما می باشد؟

هر لوگو مفهوم و معنای خود را دارد که نشانگر نوع فعالیت کسب و کار / معرفی برند / معرفی محصول یا خدمات می باشد. برای اینکه بتوانیم لوگوی مرتبط با نوع فعالیت و همچنین برازنده شرکتمان باشد. برای درک بهتر توصیه می شود با انواع لوگو آشنا شویم.

هزینه یا قیمت طراحی لوگو

سؤالات خیلی از مشتریان در مشاوره این است که چقدر باید برای لوگو هزینه کنم؟

همین طور که به صورت مداوم تایید کردیم، لوگو هویت و چهره شما در کسب کار سنتی و اینترنتی می باشد. هر چقدر که طراح لوگو زمان بیشتری برای تفکر خلق لوگو بگذارد قیمت طراحی لوگو نیز افزایش پیدا می کند. عوامل دیگری بر تعرفه طراحی تاثیر می گذارد که عبارت است:

  • میزان تفکر و خلاقیت طراح 
  • تعداد اتود یا طرح های اولیه لوگو
  • طراحی لوگو با ثبت آن در ایران و جهان

فرآیند طراحی لوگو در شرکت وب سایت برتر

قبل از طراحی لوگو بهتر است اطلاعاتی را در اختیار طراح لوگو بگذاریم تا سرعت طراحی و همچنین نتیجه ای مطلوب داشته باشیم:

این اطلاعات عبارت اند از:

  • مخاطبین شما چه افرادی هستند؟ عموم هستند یا خاص؟ 
  • با توجه به نوع خدمات یا محصول، لوگو باید چه هویتی را به مخاطب نشان دهد؟
  • اگر رنگ سازمانی یا ایده ای داریم بهتر است در ابتدا با طراح لوگو مطرح کنیم تا طراح با ذهنیت و تصویری که در ذهن ما است آشنا شود.

بعد از اینکه نیاز کارفرما و اهداف مشخص شد طراح موظف است ایده هایی که در ذهن دارد را خلق کند. ممکن است طرح ها بسیار جذاب و مورد پسند باشد اما با آنچه که در ذهن دارید متفاوت باشد، نیاز است که مجدد خواسته های خود را با طراح مطرح کنید.

برای خلق یک لوگو ایده آل و عالی نیاز است که در طرح های اولیه مسیر را مشخص کنیم تا دچار سردرگمی نشویم. بر اساس تجربه افرادی که در سه طرح اولیه لوگو به نتیجه رسیدند زودتر توانستند به نتیجه مطلوب خود برسند. اشخاصی که تعداد درخواست بیشتری از طرح را داشتند، بیشتر سر در گم و حتی از مسیر اصلی هم خارج می شدند. حتی این اتفاقات هم رخ می داد که هم طراح و هم کارفرما دچار مشکلات و اختلاف نظر می شدند. 

نمونه طرح های اولیه خلق لوگو:

چکیده

سازمان ها برای اینکه بتوانند محصولات و خدماتی را که ارائه دهند باید سازمان را به صورت غیر مستقیم به مشتریان معرفی کند معمولا اولین گامی که صاحبان کسب و کار برمی دارند جهت طراحی لوگو به شرکت ها یا سازمان های تبلیغاتی برای طراحی لوگو اقدام می کنند هر سازمانی قبل از اینکه اقدام به طراحی لوگو کنند باید در یک رنگ سازمانی داشته باشد درواقع رنگ سازمانی با توجه به ارزش های سازمان و علم روانشناسی مشخص می شود.

لوگو چیست

لوگو یا آرم نمادی از سازمان می باشد که می تواند به صورت تصویر، نوشته یا ترکیبی از این دو نوع می باشد لوگو باید به  گونه ای طراحی شود که منحصر به فرد باشد تا هویت سازمان را نشان دهد بنابراین لوگویی که توسط یک گرافیست طراحی می شود باید یک ایده پرداز باشد و خلاقیت بالایی داشته باشد تا بتواند یک لوگویی را طراحی کند خاص و منحصر به فرد باشد یکی از ویژگی های یک گرافیست خوب این است که بتواند در کمترین زمان ممکن چندین طرح را ابتدا برروی کاغذ سپس بر روی سیستم پیاده سازی کند تا بتواند کار را در سریع ترین زمان ممکن به مشتری تحویل دهد صاحبان کسب و کار اولین اقدامی که برای راه اندازی کسب و کار انجام می دهند طراحی لوگو می باشد ولی پیشنهاد می کنیم برای راه اندازی کسب و کار ابتدا مشخص کنید که سازمان تان چه ارزش ها و برتری هایی نسبت به رقیبان خود دارید و بعد از تعیین این موارد مشخص کنید چه نوع خدمات و محصولاتی را قصد دارید به مشتریان خود عرضه کنید سپس برای سفارش لوگو اقدام کنید.

انواع لوگو

مشتری زمانی که می خواهد قصد سفارش لوگو را برای سازمان خود بدهد باید درابتدا توسط کارشناس گرافیک اطلاعات لازم را برای طراحی لوگو داده شود با توضیحات و معرفی نمونه های مختلف لوگو به مشتری می توان جهت طراحی آن لوگو اقدام کرد در این بخش با انواع لوگوهای تصویری، نوشتاری و ترکیبی آشنا خواهیم شد .

لوگو تصویری

لوگو تصویری نسبت به سایر لوگوهایی که طراحی می شوند پیچیدگی بیشتری دارند در طراحی این نوع لوگو از نماد ها و تصاویر استفاده می شود که با مشاهده آن تصویر مخاطب آن شرکت مربوطه را به خاطر می آورد مانند شرکت اپل که از لوگوی تصویری استفاده کرده است در این لوگویی که طراحی شده است از تصویر سیب استفاده کرده است و مخاطب با مشاهده آن لوگو شرکت اپل را به خاطر می آورد.

لوگو نوشتاری

لوگو نوشتاری را با نام لوگو تایپ نیز شناخته شده است که در طراحی این نوع لوگو از فونت ها استفاده می شود که نام کسب و کار و سازمان به صورت خاص و منحصر به فرد توسط گرافیست طراحی می شود نکته ای که باید طراح گرافیک  نسبت به آن توجه داشته باشد خوانایی می باشد در واقع باید لوگو نوشتاری که توسط طراح طراحی می شود باید قابلیت خوانایی داشته باشد نمونه ای از لوگو تایپ ها عبارتند از: فیس بوک، توییتر،مونوگرام و...

لوگو ترکیی

لوگو  ترکیبی همان طور که از نام آن مشخص است ترکیبی از لوگو تصویری و نوشتاری می باشد نمونه لوگوهای تصویری عبارتند از: سنیچ، پیزا هات، نایک و...

طراح گرافیک باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

ایده پرداز

همان طور که اشاره شد یک طراح گرافیک باید بتواند طرحی به مشتری ارئه دهد که خاص باشد طرحی که به مشتری ارائه می دهد به هیچ عنوان تکراری نباشد برای اینکه بتواند ایده های بیشتری درمورد طراحی بدهد پیشنهاد می شود ابتدا نمونه لوگوهایی که توسط همکاران طراحی شده است را در فضای مجازی مشاهده کند و از آن ها ایده بگیرد و آن ایده ای که به ذهن رسیده است پیاده سازی شود.

انتقال پیام

لوگویی که توسط طراح گرافیک طراحی می شود باید به گونه ای باشد که پیام در سریع ترین زمان ممکن به مخاطب منتقل شود.

پایداری

یکی از ویژگی هایی که باید یک طراح داشته باشد این است که لوگوهایی که برای مشتریان طراحی می کنند پایدار باشد و با رونق و توسعه کسب و کار آن لوگو کامل تر شود.

منحصر به  فرد بودن

یکی از عوامل موفقیت یک طراح گرافیک این است که بتواند لوگویی را طراحی کند که خاص باشد و طراحی لوگوهایش تکراری نباشد.

چگونه می توان لوگو طراحی کرد؟

مرحله اول: ایده پردازی

برای طراحی لوگو نیاز است که در ابتدا طراح گرافیک طرح های دیگر درفضای مجازی مشاهده کند تا بتواند از این ایده بگیرید بنابراین اولین مرحله برای طراحی لوگو، ایده پردازی است زمانی که ایده ای به ذهنتان رسید باید آن را ابتدا بر روی کاغذ سپس بر روی سیستم پیاده سازی کنید.

مرحله دوم: پیاده سازی ایده

جهت پیاده سازی ایده بر روی سیستم نیاز به یک نرم افزار های گرافیکی دارید که با استفاده از آن نرم افزارهای گرافیکی بتوانید ایده خود را به یک طرح تبدیل کنید یکی از نرم افزارهای گرافیکی فتوشاپ است هر طراحی باید این نرم افزار را بر روی سیستم خود نصب کند.

مرحله سوم: طراحی

در این مرحله از طراحی نکاتی وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید یک لوگوی موفق را به مشتریان خود ارائه دهید.

استفاده از المان های طراحی

استفاده از المان های طراحی مانند رنگ،تصویر، فونت،اشکال و.. می باشد نکته ای که یک طراح باید نسبت به آن توجه کند این است تصاویری که در لوگو استفاده می شود باید کیفیت خوبی داشته  باشد و از رنگ هایی استفاده کرد که مناسب با هدف سازمان و نام آن هماهنگی داشته باشد همان طور که قبلا به آن اشاره شد می توان برای انتخاب رنگ سازمان از علم روانشناسی رنگ استفاده کرد.

سادگی

یک طراح باید به گونه ای از این نوع المان ها استفاده کند که بتواند پیام را در سریع تری زمان ممکن به مخاطب منتقل کند یکی از عواملی که باعث می شود که لوگو پیام را به راحتی به مخاطب منتقل کند این است آن لوگو طرحی ساده داشته باشد.

استفاده از ترکیب رنگی سفید و مشکی

درزمان طراحی لوگو باید به این نکته توجه شود لوگویی که طراحی می شود ممکن است بر روی سربرگ، روزنامه و برای تبلیغات سازمان استفاده شود بنابراین یکی از مواردی که باید در زمان طراحی لوگو باید به آن توجه داشته باشیم استفاده از رنگ ها سفید و مشکی می باشد یعنی اینکه باید طراحی را به گونه ای انجام دهیم که آن لوگو بتواند در رنگ های سفید و مشکی پیام خود رامنتقل کند.

مرحله چهارم: بررسی لوگو

زمانی که لوگو را با طرح و ایده های خود طراحی کرید لازم است آن لوگویی که طراحی شده است توسط همکاران سازمان بررسی شود اگر ایده ای را داشتند باید طراح آن ایده را بر روی سیستم پیاده سازی کند سپس بعد از پیاده سازی ایده های همکاران چند تا طرح انتخاب می کنید سپس با مشتری تماس می گیرید تا یک جلسه برگزار کنید و طرح را به مشتری نشان دهید.

مرحله پنجم: ارائه به مشتری

دراین مرحله طرح ها به مشتری ارائه می دهید در صورتی که مشتری خواستار تغییرات شد آن تغییرات را اعمال می کنید تا مورد تایید مشتری باشد.

مرحله ششم: چاپ

بعد  اتمام کار طراحی لوگو باید جهت چاپ آن اقدام کرد به طور کلی چاپ به دو دسته افست و دیجیتال استفاده می شود چاپ افست به چاپی گفته می شود که در تیراژ بالا استفاده می شود ولی چاپ دیجیتال در تعداد تیراژهای پایین مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت چاپ هر دو نوع چاپ خوب  است، هزینه چاپ برای افست و دیجیتال کم می باشد ولی یکی از معایب چاپ افست و دیجیتال این است که هزینه چاپ افست برای  تیراژهای پایین زیاد می باشد و هزینه چاپ دیجیتال هم در برای تعداد تیراژهای بالا زیاد می باشد.

نتیجه گیری

هر کسب و کاری برای معرفی محصولات، خدمات وسازمان نیاز به یک لوگو دارد هر سازمانی میتواند برای معرفی خود به مشتریانش یک شعار داشته باشد که دیگران با شنیدن آن شعار به ارزش های آن سازمان توجه کند اگر کسب و کار خود را به تازگی تاسیس کردید و لوگویی برای سازمان تان ندارید تیم حرفه ای طرح ثمین در زمینه طراحی لوگو فعالیت می کند جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 09217153044 تماس حاصل فرمایید.

طراحی لوگو:

مطمئنا در زندگی خود حداقل یکبار نام این عنصر حیاتی را شنیده اید. تمامی شرکت های جهان هویت برندشان را مدیون لوگویشان می دانند. آن ها برای معرفی خود از لوگو استفاده می کنند. بسیاری از شرکت ها برای اینکه بتوانند در ذهن ها ماندگار شوند هزینه های هنگفتی را برای درج لوگو روی محصولات مختلف و تبلیغات خود انجام می دهند. مسلما موفقیت در زمینه تبلیغات بدون داشتن یک لوگوی حرفه ای نمی تواند کار ساز باشد.

اولین چیزی که شما هنگام شروع کار باید روی آن سرمایه گذاری کنید لوگوی شرکتتان است. قبل از اینکه بخواهید سفارش لوگوی خود را ثبت کنید باید درباره انواع لوگو ها و تفاوت آن ها با یکدیگر بدانید.

چرا به لوگو نیاز داریم؟

افرادی که تازه کسب و کار تازه ای را به راه انداخته اند و روی آن سرمایه گذاری کردند در ذهن خود کسب و کار خود را در آینده ای نه چندان دور بسیار موفق می بینند. مسلما همه ما دوست داریم کسب و کارمان در نگاه بینندگان به عنوان یک برند معتبر شناخته شود تا با استفاده از این اعتبار بتواند فروش خوبی داشته باشد.

یکی از اولین اقداماتی که باید برای کسب و کار نوپای خود صورت ببخشیم طراحی یک لوگوی اختصاصی است. شما برای اینکه بتوانید در کار خود موفق شوید باید متفاوت از رقبایتان به نظر برسید. این تمایز باعث می شود بیشتر در یاد مشتریان باقی بمانید و در ذهن آن ها ماندگار شوید. مطمئنا ماندگاری در ذهن مشتریان چیزیست که تمام کارفرمایان به دنبال آن هستند. در نتیجه با داشتن یک لوگو می توانید متمایز دیده شوید و فروش خود را افزایش دهید.

در ادامه درباره انواع لوگو ها صحبت خواهیم کرد.

در ادامه درباره انواع لوگو ها صحبت خواهیم کرد.

لوگوی تصویری

اولین لوگویی که دوست داریم درباره آن صحبت کنیم لوگوی تصویری است چرا که یکی از جالب ترین انواع لوگوهاست و می تواند بسیار متنوع باشد. لوگوی های تصویری همان طور که از نامشان پیداست شامل یک تصویر هستند. حال این تصویر می تواند معنا دار باشد و ارزش های یک شرکت را نمایان سازد و یا کاملا بی معنی باشد. اگر لوگوی تصویری معنای خاصی نداشته باشد به آن لوگوی انتزاعی نیز می گوییم. لوگو های انتزاعی یکی از جذاب ترین انواع لوگو هستند. آن ها با اینکه معنای خاصی را به بیننده منتقل نمی سازند اما با سرمایه گذاری تبلیغاتی روی آن ها راحت تر می توان آن ها را به یاد سپرد. لوگوهای تصویری جزو لوگو های رایج جهان بوده و بسیاری از شرکت های مطرح دنیا مثل اپل و توییتر از این لوگوها برای کسب و کار خود استفاده می کنند. یکی از مزایایی که لوگو های تصویری نسبت به سایر لوگو ها دارند این است که آن ها به راحتی می توانند توسط بیننده به یاد سپرده شوند. با برند سازی تجاری می توانیم به راحتی این لوگو ها را در ذهن همگان حک کنیم.

لوگوتایپ

لوگوتایپ ها همان طور که از نامشان پیداست نام شرکت را به صورت نوشتاری تبدیل به لوگو می کنند. یکی از مزیت هایی که آنان نسبت به سایرین دارد این است که نام کسب و کار هرگز توسط مشتری فراموش نشده و به راحتی می توانند نام شما را در ذهن خود هک کنند. البته لوگو تایپ ایراد هایی نیز دارد. یکی از آن ها این است که لوگو تایپ ها فقط برای شرکت هایی مناسب است که نام کوتاه و مختصری داشته باشند و بهتر است برای کسب و کار هایی که از نام بلند و طولاتی برخوردار هستند از لوگو های دیگری استفاده کنند.

مونوگرام

بسیاری از کسب و کار ها هستند که نام طولانی دارند اما هم چنان علاقه مندند از تایپ برای لوگوی خود استفاده کنند. ما به این کسب و کار ها پیشنهاد می دهیم که از لوگوی مونوگرام برای خود استفاده کنند. لوگوی مونوگرام لوگویی است که از حروف اول نام کسب و کار گرفته شده و می تواند بسیار خلاصه و مینیمال باشد.

برای نمونه لوگوی رستوران های مک دونالد را به یاد آورد. لوگوی مک دونالد یک لوگوی مونوگرام است و تنها از حرف M برای برند سازی خود استفاده کرده است. یکی از موارد بسیار مهمی که باید درباره لوگوی مونوگرام بدانیم سادگی آن است. یک لوگوی مونوگرام باید بتواند سادگی خود را حفظ کرده و زیبایی را به نمایش بگذارد.

لوگوی مسکات

لوگوی مسکات به کسب و کار شما شخصیت جالبی می دهد. لوگو های مسکات در حقیقت یک شخصیت گرافیکی هستند که به خوبی با نام کسب وکار شما همراه شده و به راحتی می توانند به عنوان یک لوگوی جذاب به شما خدمت رسانی کنند. یکی از معروف ترین لوگو های مسکات لوگوی چیپس پینگلز است که بسیار محبوب شده. از دیگر لوگوهای مسکات می توان میمونی را که به عنوان شخصیت اصلی کارخانه چیتوز فعالیت دارد نام برد. لوگوی مسکات با قدرت جادویی خود کاری می کند که افراد حتی از راه دور نیز کسب و کار شما را تشخیص دهند و شما به راحتی می توانید روی لوگوی مسکات خود سرمایه گذاری تبلیغاتی کنید.

بسیاری از شرکت هایی که از لوگو های مسکات استفاده کرده اند از این نوع لوگو رضایت داشته و حتی به دنبال این بوده اند که عنصر صدا را نیز به این لوگو اضافه کنند تا لوگو بتواند ارتباط موثر تری با بینندگان خود داشته باشد. با استفاده از همراه سازی صدا با تصویر لوگو حتی اگر مردم صدا را از رادیو به تنهایی بشنوند صاحب صدا را شناخته و تشخیص می دهند و این گونه شما شانس بیش تری برای ماندگاری در ذهن دارید.

لوگوی ترکیبی

لوگو های ترکیبی یکی از بهترین گزینه ها برای برند هایی است که می خواهند از مزایای انواع لوگو ها بهره مند باشند. لوگو های ترکیبی لوگو هایی هستند که هم درشون از تایپ استفاده شده و هم از لوگوی تصویری. استفاده از لوگو تایپ و لوگوی تصویری در کنار یکدیگر لوگوی شما را تبدیل به یک لوگوی پر قدرت می کند. کسب و کاری که یک لوگوی ترکیبی دارد نه تنها می تواند با استفاده از لوگوی تصویری بهتر در یاد بینندگان خود بماند و ماندگار شود بلکه می تواند نام خود را نیز برای همگان آشکار کند. این کسب و کار ها می توانند در صورت لزوم فقط از لوگوی تصویری، تایپو گرافی یا هر دوی آن ها در یک زمان استفاده کند. این بدین معناست که یک لوگوی ترکیبی می تواند به کسب و کار شما آزادی بیشتری داده و از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار است.

لوگو مینیمال

سبک طراحی مینیمال امروزه بسیار محبوب شده و بسیاری از کسب و کار های تازه کار به دنبال داشتن لوگویی مینیمال هستند. سبک مینیمال سبکی است که تمام تلاش خود را می کند تا حداقل ها را رعایت کند.  مینیمالیست که در ادبیات به عنوان کمینه گرایی شناخته می شود سعی می کند به ساده ترین شکل ممکن هویت شما را از طریق لوگو به نمایش بگذارد.

لوگو امبلم

لوگوهای امبلم لوگو هایی هستند که برعکس لوگوی های مینیمال پیچیدگی های زیادی داشته و بیش تر از سبک های قدیمی تر پیروی می کنند. لوگوی امبلم مثل لوگوی اول شرکت اپل بسیار پیچیده هستند. مثلا اولین لوگو اپل در حقیقت طرح و نقاشی ای از نیوتن بود که خبر نداشته تا چند لحظه آینده سیبی روی سر او فرود خواهید آمد. یکی دیگر از لوگو های امبلم معروف که امروزه بسیار ساده سازی شده است لوگوی استار باکس است. با اینکه استفاده از لوگو های امبلم میتواند شکوه بیش تری به هویت کسب و کار شما دهد اما امروزه بسیار کم تر استفاده شده و به دلیل پیچیدگی که دارد طرفداران کمتری دارد.

لوگوی سه بعدی

لوگو های سه بعدی به دلیل جذابیت بسیار بالایی که دارند امروزه خیلی مورد توجه کسب و کار های جدید هستند. لوگوی شرکت ایکس باکس را در نظر بگیرید. این لوگو یک لوگوی کاملا سه بعدی است که جذابیت بسیار بالایی داشته و رنگ سازمانی این شرکت را نیز در بر گرفته است. از دیگر لوگو های سه بعدی میتوان به لوگوی فایر فاکس و سونی اریکسون اشاره کرد.