عکاسی هوایی

خدمات عکس برداری و تصویر برداری هوایی از(پروژه های صنعتی، خط تولید، تبلیغاتی، راه سازی)

عکاسی هوایی | عکاسی هلی شات

عکاسی هوایی:

امروزه برای کسب اطلاعات صحیح و دقیق از نمونه عکس های هوایی استفاده می شود. در هر زمان می توان به صورت کاملا راحت عکس جدید تهیه کرد و عکس های هوایی به صورت یک سند ماندگار خواهد بود. گرفتن عکس از ارتفاع مشخص می باشد. شامل عکس هایی می باشد که از هوا گرفته می شود. تکنیکی که به عکس برداری از سطح زمین از نقاط مرتفع می باشد. این عکس برداری با دوربین های حرفه ای که به هواپیما متصل می شود انداخته می شود. یکی از زیر شاخه های عکاسی صنعتی به شمار می رود. همچنین دقیق ترین و جدید ترین اطلاعات از سطح زمین را می توان به وسیله عکس های هوایی تهیه کرد و مورد بررسی قرار داد.

عکس برداری هوایی با پهپاد:

عکاسی با هواپیماهای بدون سرنشین را می گویند.

دوربین بر روی هواپیما نصب و در موقعیت مناسب عکاسی را انجام می دهند.

عکس برداری هوایی با هلی شات:

هلی شات هلیکوپتر هایی با ابعاد کوچک می باشد، که از راه دور کنترل شده و دوربین را با خود حمل می کند و با آن تصاویر را از ارتفاع می گیریم.

اندازه پهپاد از هلی شات بزرگتر می باشد.

وسایل عکس برداری هوایی:

دوربین عکس برداری: مانند دوربین های معمولی می باشد با این تفاوت که قابلیت نصب بر روی هواپیما را داشته باشد.

منظره یاب: عدسی های مختلف را شامل می شود و عکاسی هوایی را قادر می سازد.

اسکنرهای چند طیفی: دوربین انعکاس امواج را می گیرد و به صورت خطی و نوارهای وصل شده به هم نمایش می دهد.

هواپیما: هر یک از وسایل ذکر شده مانند بالن و پهپاد و هلی شات هم می تواند باشد.

انواع عکس هوایی:

عکس هوایی قائم:

زمانی که محور دوربین به صورت قائم قرار گیرد عکس هوایی قائم می گوییم.

عکس هوایی کم مایل:

محور نوری دوربین به صورتی منحرف نمی باشد که خط افق در عکس دیده شود مقیاس هم در تمام نقاط یکسان نمی باشد. به این نمونه عکس ها عکس کم مایل می گویند.

عکس هوایی خیلی مایل:

محور نوری از خط شاقولی بیش از 60 درجه می باشد در آن خط افق قابل مشاهده می باشد. عکس های مایل مقیاس بیشتری را پوشش می دهند.

دوربین های مورد استفاده در عکاسی هوایی:

دوربین های آنالوگ:

دارای ابعاد 23*23 سانتی متری می باشند. دارای قسمت های زیر می باشد.

پایه اتصال به بدنه: از انتقال لرزش به دوربین جلوگیری می کند. به وسیله آن می توانیم دوربین هم تراز کنیم.

بدنه و عدسی: عدسی از بخشهای مهم در عکس برداری ها از جمله عکس برداری هوایی به شمار می رود.

سیستم کنترل: وظیفه عکس برداری متوالی و تنظیم نور را بر عهده دارند.

مخزن فیلم: این قسمت قابلیت جدا کردن از دوربین را دارد.

دوربین های رقومی:

با ابعاد بزرگ و متوسط از سال 2002 به بازار آمده است. بسیار مشابه سیستم عکاسی ماهواره ای می باشد.

مزایای عکاسی هوایی:

  • تصاویر واقعی از پستی ها و بلندی ها و شکل واقعی را به نمایش می گذارد: برای عکاسی از سطح های مختلف بهترین روش و درست ترین روش می باشد.
  • نمایش تمامی نقاط: چون عکاسی از بالا صورت می گیرد تمامی نقاط را می توان به نمایش گذاشت.
  • ساده تر تهیه شده: احتیاج به لوازم زیادی نمی باشد فقط دوربین و یک وسیله برای عکاسی در هوا.
  • ارزان تر: نسبت به سایر روش ها ارزان تر می باشد با توجه به کیفیت کاری که تحویل گرفته می شود.
  • نمایش مناطق کور: در کارخانه ها و مشاغلی که دستگاه های بزرگ دارند نمی توان به راحتی در بین دستگاه ها عکس برداری کرد به این روش می توانیم از تمامی دستگاه ها و کارکنان عکس برداری کرده و فیلم تهیه کنیم.

تعرفه عکاسی هوایی:

برای برآورد هزینه عکاسی هوایی اول باید هر یک از مسائل را مورد بررسی قرار داد و بعد مبلغ آخر را تعیین کنیم.

مشخصات مربوط در عکاسی هوایی:

  • فاصله کانونی دوربین
  • تاریخ عکس برداری
  • ارتفاع پرواز

در تهیه تصاویر و فیلم ها در این بخش یکسری نکات امنیتی هم باید رعایت شود از جمله برای انجام آن در شهر ها و مکان های عمومی احتیاج به مجوز می باشد و همچنین از اماکن امنیتی و نظامی هم نمی توان عکس برداری یا فیلم برداری به این صورت انجام گیرد.

تاریخچه عکاسی هوایی:

فلیکس نادار عکاس فرانسوی که اولین بار توسط یک بالن بزرگ از فراز پاریس نخستین عکس هوایی را انداخته است.

 

دو نوع عکس هوایی داریم : عکس های آنالوگ و عکس های دیجیتال.

به وسیله بالن، هواپیما، پهپاد و هلی شات نمای وسیع تری از سوژه به نمایش گذاشته می شود.

مهمترین کاربرد آن در زمینه زمین شناسی، محیط زیست، منابع طبیعی، شهر سازی، راه سازی و کشاورزی می باشد.

در این بخش برای عکاسی های صنعتی و تبلیغاتی می توانیم از عکاسی هوایی استفاده کنیم.

برای نشان دادن فضای کاری خود از این بخش استفاده کنید. برای به نمایش گذاشتن فضاهای پروژه ها، همایش ها و مجالس تا کاربران با دیدن آن به بهترین انتخاب دست پیدا کنند.

با عکاسی معمولی از فضا نمی توانید بیشتر موارد را به نمایش بگذارید ولی از طریق عکاسی از بالا تمامی مشخصات قابل مشاهده می باشد.

یکی از موارد مهم که در عکاسی های هوایی باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از تیم مجربی می باشد که تمامی نکات لازم را رعایت کنند.

نکاتی از قبیل لرزش نداشتن دست، تنظیم و هماهنگی حرکت ها و دانستن زمان مناسب برای عکاسی.

در زمان انجام پروژه تمامی موارد مورد بررسی قرار می گیرد و تمامی طول، عرض و ارتفاع محاسبه می شود.

از دیگر کاربرد های آن می توان به ساخت تیزر تبلیغاتی اشاره کرد همچنین تصویر برداری از مراسم ها و همایش های شما با بهترین کیفیت ها و بی نقص بودن کار اشاره کرد.

 

عکاسی هوایی:

عکاسی هوایی به معنای عکسبرداری از یک سوژه عکاسی از بالای آن است. حال فاصله ما از سوژه می تواند بین یک تا چند متر متغیر باشد. عکاسی هوایی در چند سال اخیر بسیار محبوب شده و با عمومی شدن ابزار های هلی شاتی توانسته عکس ها و تصاویر بسیار زیادی را برای شبکه های مجازی، سایت ها و مستند سازان آموزشی فراهم سازد.

امروزه به روش های متفاوت و بسیار راحتی می توان عکاسی هوایی کرد. و ربات هایی مخصوص هلی شات به بازار آمده که با هزینه به خصوصی حتی افراد عادی نیز می توانند آن را تهیه کنند اما کنترل آن ها در آسمان فضای شهری نیازمند دریافت مجوز های خاص و مهارت است.

اما عکاسی هوایی همیشه اینقدر راحت نبوده است. در زمان های گذشته عکاسی هوایی فقط به دلیل نقشه برداری و کشف سرزمین های جدید صورت می گرفت و بسیار گران بود. چرا که افراد با بالون ها و هواپیما ها این کار را انجام می دادند. حتی عکاسی هوایی و نقشه برداری هوایی یک کار بسیار خطرناک شمرده می شد چرا که ممکن بود افرادی که برای این کار داوطلب بودند به دلیل شرایط بد هوایی دیگر نتوانند زنده به خانه برگردند.

اما امروزه به لطف تکنولوژی تمامی این کار ها برای ما راحت تر شده و با امنیت کامل می توان عکاسی هوایی را صورت پذیرفت.

از عکاسی هوایی برای چه مواردی استفاده می شود؟

از عکاسی هوایی بیش تر برای تولید محتوای تبلیغاتی تفریحی استفاده می شود. هم چنین در صنعت فیلم سازی نیز توانستند کمک شایانی کنند. از ربات های مخصوص عکاسی هوایی که در فرهنگ عامه به آن هلی شات گفته می شود( که اشتباه است. هلی شات به فرآیند عکس برداری هوایی گفته می شود) بیش تر برای فیلم برداری های تیزر های تبلیغاتی صنعتی استفاده می شوند چرا که آن ها برای این کار بسیار مناسب بوده و هزینه های فیلم برداری را به شدت کاهش می دهند. عکس برداری هوایی از مراکز صنعتی می تواند یک روش بسیار مطلوب برای مراکزی باشند که می خواهند روند تولید و بسته بندی کالاهای خود را به نمایش گذاشته و یک قدم به مخاطبین خود نزدیک تر شوند. هم چنین بسیاری از کارخانه های تولیدی مواد غذایی و پارچه علاقه مندند در مورد بهداشت فضای عمومی خود صادق باشند و بینندگان را از این موضوع مطمئن سازند.

هم چنین عکاسی هوایی این امکان را به شما می دهند که از زوایای مختلف کارخانه و محصول خود فیلم برداری کرده و در نتیجه تیزر تبلیغاتی بسیار هیجان انگیزی را تولید کنید.

عکاسی هوایی چگونه صورت می گیرد؟

برای عکسبرداری هوایی همانند دیگر روش های عکس برداری به دوربینی با لنز قوی نیازمندیم. حال این دوربین می تواند روی هر ابزاری که ما برای عکاسی هوایی در نظر گرفته ایم  قرار بگیرد. بنابراین دوربین عکس برداری می تواند روی بدنه هواپیما، هلی شات و یا پهپاد نصب شده و به ارتفاع مد نظر فرستاده شود. در ادامه خلبان یا کنترل گر زمانی که دوربین توانست در جای مناسبی قرار گیرد از منطقه مورد نظر عکس برداری کرده و تصاویر خود را برای ادیت می فرستد.

تهیه نقشه به وسیله عکس های هوایی

یکی از کاربرد های اصلی عکس برداری هوایی تهیه نقشه از منطقه مورد نظر است. تهیه نقشه از عکس های هوایی نیازمند دانش و تخصص به خصوصی است و افراد متخصص نقشه برداری می کنند.

عکس برداری هوایی با پهپاد ها

پهپاد ها یکی از مهم ترین سازه های دست بشر بود که کاربرد آن در همان ابتدای کار به جنگ بر می گشت. در حقیقت پهپاد ها یکی از ابزار های جنگی بودند که می توانستند بدون به خطر انداختن جان آدمی محل های مخفی دشمن را شناسایی کرده و عملیات نظامی انجام دهد. بیش ترین تلاش ها برای ساخت پهپاد ها توسط کشور آمریکا صورت گرفت. اما پس از گذشت زمان، در دنیای امروز که جنگ های سرد بسیار کم تر صورت می پذیرند و عملی عاقلانه نیستند، پهپاد ها کاربرد های دیگری یافته اند. امروزه از آن ها برای عملیات های صلح جویانه تری همچون  نقشه برداری، عکس برداری، خاموش کردن آتش، بذر پاشیدن و… استفاده می شود.

عکاسی هوایی یکی از اصلی ترین وظایف پهپاد ها است. آن ها خود از راه دور کنترل می شوند و نسبت به هلی شات های معمولی می توانند در ارتفاع بالاتری پرواز کنند و کم تر احتمال سقوط داشته باشند. معمولا به پهپاد ها یک دوربین حرفه ای نصب می شود و سپس با استفاده از کنترل از راه دور آن ها را به آسمان می فرستند.

زمانی که پهپاد به همراه دوربین عکاسی خود به بالاترین نقاط رسید و در محل مورد نظر قرار گرفت در نتیجه افراد مسئول این کار می توانند به راحتی تنها با استفاده از چند کلیک عکس برداری هوایی حرفه ای انجام دهند.

اما از پهپاد ها فقط در عکس برداری هوایی استفاده نمی کنند. آن ها برای محیط زیست بسیار مفید اند. برای مثال آن ها بر فراز آتشفشان ها پرواز کرده و با تصاویری که می گیرند می توانند به دانشمندان کمک کنند تا به روش بهتری زمین را مطالعه و زمان وقوع آتشفشان را پیش بینی کنند.

یکی دیگر از کاربرد های پهپاد ها بر می گردد به کشف سرزمین های ناشناخته. بسیاری از مکان های کره زمین هم چنان ناشناخته باقی مانده اند و اگر افراد خود بخواهند به کندو کاو در این مسیر ها بروند ممکن است جانشان به خطر بیفتد. در این زمینه پهپاد ها کمک شایانی به بشریت کرده و از آن جایی که می توان آن ها را به راحتی از راه دور کنترل کرد می توانند جایگزین مناسبی برای کشف مکان های جدید کره زمین باشند. هم چنین آن ها قابلیت عکس برداری هوایی نیز داشته و می توانند تصاویر شگفت انگیز نوینی را ثبت کنند. شاید این عکس ها بتوانند برنده جایزه نیز شوند.

گونه دیگری از پهپاد ها وجود دارند که در طبیعت سروصدای زیادی ایجاد نمی کنند. همان طور که می دانید ایجاد صدا می تواند آهنگ طبیعت را مختل کرده و باعث شوند که حیوانات آشیانه خود را به دلیل ترسشان رها کنند. هم چنین فرکانس های مزاحم می تواند روی تولید مثل حیوانات اثر نامطلوبی بگذارد. اما پهپاد ها از آن جایی که صدای زیادی تولید نمی کنند در نتیجه ابزار بسیار مناسبی برای عکس برداری حیات وحش محسوب شده و می توانند به مستند سازان کمک کنند که بدون ایجاد هیچگونه مزاحمتی از حیوانات در حال انقراض فیلم برداری کرده و درباره آن ها بیش تر مطالعه کنند.

عکاسی هوایی با هلی شات چگونه است؟

هلی شات ها هواپیماهای بسیار کوچک تری هستند که بیش تر برای استفاده عموم تولید شده اند و برای عکاسی و فیلم برداری و انتقال کالا های کوچک کاربرد داشته اند. هلی شات ها انواع بسیار گوناگونی داشته و بسیار متنوع اند به طور مثال یکی از انواع آن ها فقط برای فیلم برداری و عکسبرداری هوایی به صورت تخصصی تولید شده است. هرچند که هلی شات ها به عنوان ابزار های گران شناخته می شوند اما با این حال نسبت به پهپاد ها و هواپیما ها هزینه کم تری را پوشش داده و از آن ها بسیار ارزان ترند.

برای استفاده از آن ها باید در کنترل آن ها بسیار ماهر باشید. در بیش تر کشور ها اگر بخواهید از آن ها استفاده کنید باید گواهینامه و مجوز پرواز داشته باشید. چرا که اگر عمل غیر قانونی از طریق این هلی شات ها صورت گرفت قابل پیگیری باشد. اما در سال های اخیر شرکت آمازون از آن ها برای نقل و انتقال بسته های مشتریان به صورت آزمایشی استفاده کرده و انتظار می رود که در سال های آتی استفاده از آن ها به یک عمل بسیار عادی در دنیای تکنولوژی امروز تبدیل شود.

استفاده از هلی شات ها برای عکاسی هوایی بسیار راحت بوده و پس از تمرین می توانید عکس های خود را با بالاترین کیفیت موجود تهیه کنید.